Kulak, kalbin habercisi mi?

Kalple ilgili konuları ciddiye alırken işitme sorununu ciddiye almama eğiliminde oluruz. Ama işin gerçeği kulaklarımız ve kalbimiz arasında düşündüğümüzden daha fazla bağlantı vardır.
On yıllardır yapılan araştırmalar da kardiyovasküler sağlık ve işitme sağlığı arasında bir bağlantı olduğuna işaret ediyor.

ABD’deki Wichita State Üniversitesi’nden PhD Raymond H. Hull ve Ody. Stacy Kerschen, tüm dünyada son 84 yıl içinde yapılan 70 bilimsel çalışmayı analiz etti ve kardiyovasküler sağlık ile işitme ve konuşulanları anlama arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu onayladı. Analiz bulguları işitme kaybının, kardiyovasküler hastalıkların habercisi olabildiğini öne sürüyor:
“İşitme sistemimizin tamamının, özellikle de iç kulaktaki kan damarlarının oksijen bakımından zengin besine ihtiyacı vardır. Kardiyovasküler sorunlar nedeniyle bu besini alamazsa, işitme etkilenebilir.”
Başka bir araştırma da, sağlıklı görünen orta yaşlı kişilerde işitme kaybının kardiyovasküler hastalıkların habercisi olabildiğini öne sürmüş ve hatta kırklı yaşlarda işitme kaybının aslında yaygın olduğunu bulmuştur.
ABD’de Wisconsin Medical College’dan Otolaringoloji ve İletişim Bilimleri Bölümü’nden MD, PhD David R. Friedland, yaptığı çalışmadan alçak frekanslarda kaybı olan kişilerin kardiyovasküler olay riski altında olduğu ve kalp açısından da incelenmelerinin iyi olabileceği sonucunu çıkarmıştır:
“İç kulak kan akışı konusunda o kadar hassastır ki kardiyovasküler sistemdeki anormalliklerin, vücudun diğer bölgelerine göre burada daha önce fark edilmesi mümkündür.”
 
Kalbiniz ve kulaklarınızın 5 ortak noktası:

  1. Kalp hastalığı olan bir kişinin depresyona girme riski daha yüksektir. İşitme kaybı tedavi edilmeyen bir kişi için de durum aynıdır. BHI (Better Hearing Institute) araştırmalarına göre işitme kaybı olan ve işitme cihazı kullanan kişiler daha iyimser ve hayatla daha iç içedir.
  2. Spor kalbiniz ve kulaklarınız için iyidir. Bir çalışmaya göre bol fiziksel aktivite kadınlarda düşük işitme kaybı riski ile ilişkilendirilmiştir.
  3. Sigara içmek kalbinize zarar verir ve kulaklarınız için de kötüdür. Bir araştırmaya göre hem aktif hem de pasif içicilerde işitme kaybı görülme oranı daha yüksektir.
  4. Hem kalbiniz hem de kulaklarınız omega 3 yağ asitlerini sever. Bir araştırmada düzenli balık tüketimi ve uzun zincirli omega 3 çoklu doymamış yağ asitleri kadınlarda daha düşük işitme kaybı ile ilişkilendirilmiştir.
  5. Obezite kalp hastalığı riski yaratır ve işitme fonksiyonunu da etkiler. 18-40 yaş arasındaki kadınları inceleyen bir çalışma obezite ve işitme kaybı arasında bir bağlantı bulmuştur. Başka bir çalışmada ise yüksek vücut kitle endeksi ve daha geniş bel çapı ile kadınlarda işitme kaybı arasında bir bağlantı bulunmuştur.

İşitme sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, hemen online gürültüde konuşma anlama testinizi yapın.
Ya da size en yakın Maxtone İşitme Merkezi’nden ücretsiz işitme testi randevunuzu alın.
Bu yazıda geçen tüm araştırmaları, bu linkte ilgili sözcüklerle yönlendirilen sitelerde bulabilirsiniz: (Kaynak)

Maximum Görünmezlik

Şaşırtıcı derecede küçük boyutlar

Keşfet

Maximum Bağlantı

İşitme cihazlarınızla hayata bağlanın

Keşfet

Maximum
Şarj

Bu rahatlığı siz de yaşayın

Keşfet

Maximum
Hesaplı

Her cebe uygun çözüm

Keşfet
Gürüntüde anlama testi
Gürültüde anlamanızı test edin
Test Et
Ücretsiz Randevu Alın
Ücretsiz Randevu alın
Uzmanımız işitme testinizi yorumlasın
Uzmanımız İşitme
Testinizi Yorumlasın
Sgk katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır
SGK Katkısı ile
işitme cihazı nasıl alınır?
İncele
Size en yakın maxtone
Size En yakın Maxtone
Bul
maxtone

Türkiye'nin İşitme Merkezi

Yüksek teknoloji, yılları kapsayan

profesyonel hizmet ile tanışın.

En Yakın Maxtone

Hemen Ara

Whatsapp
En yakın Maxtone Size en yakın maxtone şubesi Whatsapp destek hattı Whatsapp destek hattı