Maxtone İşitme Merkezi

Kulağınız mı çınlıyor?

Kulak çınlaması (Tinnitus), dışarıdan gelen sesli bir uyaran olmadan kişinin kulağında ses duymasına denir. Bu ses kişiden kişiye değişip çınlama, uğultu, rüzgar sesi veya bir makinenin çalışma sesi gibi şekillerde algılanabilir.

Uyku bozukluklarına ve hatta depresyona yol açabilen bu sesten muzdarip olduğunuzu düşünüyorsanız bir KBB hekimine danışmalısınız. Tedavisi henüz mümkün olmasa da, çeşitli yöntemlerle hayat kalitesi iyileştirilebilir. Bazı durumlarda ilaçlar ya da işitme cihazları (örneğin: http://bit.ly/2En4jhK) yardımcı olabilir.

Aşağıdaki ipuçları çınlamayla başa çıkmanızı kolaylaştırabilir. Bunlar doktor tavsiyesinin yerini tutmamakla birlikte, doktorun önereceği tedaviye ek olarak da uygulanabilir.

  • Stres yapmayın. Araştırmalara göre boşanma, sınavlar, yas gibi gerginlik ve duygusal stres yaratan durumlar çınlamayı tetikleyebiliyor.
  • Kulaklarınızı koruyun. Yüksek müzik ve gürültülü ortamlardan kaçınarak daha ileri bir işitme kaybından korunun. Gerektiğinde kulak koruyucu tıkaç kullanın: http://bit.ly/2EojEi3
  • Kafeini azaltın. Çay, kola, kahve, alkol gibi uyaranlar bazı kişilerde çınlamayı geçici olarak artırabilir.
  • Kan basıncınızı sürekli kontrol ettirin. Çınlamaya etkisi olabilen yüksek kan basıncını önlemek için tuz alımını kısıtlayın. 
  • İşe hemen yaramadığı için ilaç tedavisini yarım bırakmayın. Bazı ilaçların etki göstermesi zaman alabilir, sabırlı olun!
  • Aile ve arkadaşlarınızla konuşun. Çevrenizdekilerin desteğini hissetmek ve onlarla paylaşımda bulunmak mücadelenizde size yardımcı olabilir. 

Çınlamayla ilgili daha fazla bilgi ve randevu için Maxtone’a ulaşın: 4444774

kulak çınlaması

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05/03/2018


Etiketler: Kulak çınlaması Tinnitus