Kimlerin rehabilitasyona ihtiyacı vardır?

Koklear implant ameliyatından sonra kullanılan 'rehabilitasyon' terimi, işitme kaybından sonra duymayı yeniden öğrenmek anlamına gelir.

 

 

Svetlana Bayguzina

Svetlana Bayguzina

İşitme engelli kişileri, bebeklik döneminden itibaren (her yaş grubu dahil olmak üzere) (re)habilitasyon için uygun adaylar olarak değerlendirebiliriz. Ayrıca işitme kaybı zamanla ilerlemiş ya da sonradan işitmesini kaybetmiş olan kişiler de değerlendirme sonuçlarına göre rehabilitasyon desteği alabilirler.

 

Rehabilitasyona devam gerekli mi?

Rehabilitasyona devam eğitimin başarısını doğrudan etkiler. Düzenli olarak uygun eğitsel destek alan çocukların daha başarılı olduğu bilinmektedir.

Çocuğa işitme kaybı tanısının konulduğu yaş, uygun programlanmış işitme teknolojilerinden faydalanması, eğitime başlama yaşı, takvim yaşı ile dil yaşı arasında farkın olup olmaması, bilişsel düzeyi, ek engelin olup olmaması gibi konular sürecin ne kadar uzun olacağı hakkında bize fikir verebilir.

Uygun ve doğru eğitim yaklaşımlarının kullanılmadığı, aile ile ilgili faktörlerin (ailenin iletişim tarzı, eğitime ne düzeyde katılabildiği, evde eğitimi ne düzeyde uygulayabildiği, ailenin disiplin tarzı gibi konular) göz önünde bulundurulmadığı durumlarda rehabilitasyon süreci uzayabilmektedir.

Rehabilitasyon süreci ne kadar sürüyor?

Ne kadar süreceğine karar vermemiz için ölçme ve değerlendirme yapmamız gereklidir. Aksi takdirde eğitim sonucunda yeterli bilgi ve becerinin kazandırılıp kazandırılamadığı ya da ne kadar kazandırıldığını belirleyemeyiz. Gelişimi her aşamada değerlendirmeliyiz. Bu, gelecekteki rehabilitasyon sürecini planlamamız için de önemli veriler sağlar. Kararları işitme engelli kişinin özellikleri ve gereksinimlerini dikkate alarak veririz.

Rehabilitasyonda tutum ne kadar önemli?

Motivasyon ve uygun beklentilere sahip olmak önemlidir. Kullanıcılar rehabilitasyonun uzun bir süreç olduğunun farkında olmalı. Biz onlara ameliyattan önce bu süreci açıklayıp onları hazırlıyoruz. Kullanıcının ve çevresinin de anlayışlı ve sabırlı olması gerekli.


Maximum Görünmezlik

Şaşırtıcı derecede küçük boyutlar

Keşfet

Maximum Bağlantı

İşitme cihazlarınızla hayata bağlanın

Keşfet

Maximum
Şarj

Bu rahatlığı siz de yaşayın

Keşfet

Maximum
Hesaplı

Her cebe uygun çözüm

Keşfet
Gürüntüde anlama testi
Gürültüde anlamanızı test edin
Test Et
Ücretsiz Randevu Alın
Ücretsiz Randevu alın
Uzmanımız işitme testinizi yorumlasın
Uzmanımız İşitme
Testinizi Yorumlasın
Sgk katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır
SGK Katkısı ile
işitme cihazı nasıl alınır?
İncele
Size en yakın maxtone
Size En yakın Maxtone
Bul
maxtone

Türkiye'nin İşitme Merkezi

Yüksek teknoloji, yılları kapsayan

profesyonel hizmet ile tanışın.

En Yakın Maxtone

Hemen Ara

Whatsapp
En yakın Maxtone Size en yakın maxtone şubesi Whatsapp destek hattı Whatsapp destek hattı