İşitme Cihazı Kullanan Bebek ve Çocukların Ailelerine Tavsiyelerimiz

 • İşitme cihazlarını kulaklar üzerinde sabit tutmak için özel tasarlanmış ipler kullanınız, düşme ve kaybolma tehlikesi nedeniyle çocuğunuzun elbisesine klipsi ile tutturunuz.
 • Çocukların pilleri yutma tehlikesi nedeniyle işitme cihazının pil yuvasını bebek kilidi ile kilitleyiniz. Her markanın farklı bebek kilidi olduğu için odyoloji uzmanınıza bu konuda danışınız.
 • Kulak kalıbı işitme cihazı kullanımında oldukça önemlidir. Özellikle bebek ve çocukların kulakları sürekli büyüdüğü için kulak kalıplarının düzenli değiştirilmesi gerekmektedir. Kulak kalıplarınızı en geç iki ayda bir değiştirmeniz gerektiğini unutmayınız.
 • Kalıpların hortumlarını ayda bir kere muhakkak değiştiriniz. Bozulmuş, tıkanmış ve yırtık hortumlar işitme kalitesini bozacağı gibi ötme sesinin de oluşmasına neden olur.
 • Kulak kalıplarının tıkalı olmamasına, hortumlarının temiz ve açık olmasına özen gösteriniz. Kulak kalıplarını işitme cihazlarından çıkararak temizleme tabletleri ile hafta bir kere yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra bir süre bekletip kurumasını sağlamalısınız. Hortumların içerisinde su kalmamasına ve açık olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Özellikle ileri-çok ileri derecede işitme kayıplı olup güçlü işitme cihazı kullanan bebeklerin, yaşları nedeniyle sürekli uyuyor olmaları ve kucakta taşınıyor olmalarından dolayı, feedback (ötme sesi) olma olasılığı yüksektir. Bu durumda endişe etmeyiniz, mikrofonların kapalı olmadığından ve kulak kalıplarının kulağa iyi yerleştirildiğinden emin olunuz.
 • Uzmanınızdan, işitme cihazının nasıl çalıştırıldığı, kulak kalıbının nasıl yerleştirildiği, pilinin nasıl değiştirildiğini, bebek kilidinin nasıl kullanıldığı ve cihazın genel bakımı ile ilgili bilgi alınız.
 • İşitme cihazı kullanırken, kulak kalıbı nedeniyle kulak kanalında biriken kulak kiri kendiliğinden dışarı atılamaz ve kulak kanalında birikir. Kulak kiri, işitme cihazının performansını düşürür bu nedenle düzenli olarak KBB uzmanına gidip kulak kirini temizletmeniz gerekmektedir.
 • İşitme cihazlarını çocuğunuzun kulağına takmadan normal çalıştığından emin olunuz. Çalışmazsa öncelikle kulak kalıbını işitme cihazından çıkarıp işitme cihazının çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz. Kulak kalıbı nedeniyle çalışmıyorsa kalıbı boynuzdan çıkardığınıza cihazınız çalışacaktır. Kalıbı çıkartmanıza rağmen cihaz çalışmıyorsa, boynuzunu ve pilini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bazı işitme cihazlarının boynuzlarında filtreler bulunmaktadır ve zamanla tıkanabilmektedirler. Tıkalı filtreler işitme cihazının performansını düşürür. Fitreleri ve cihazınızın pilini kontrol ettikten sonra hala çalışmıyorsa cihazınızı teknik servise göndermek üzere uzmanınıza başvurmanız gerekmektedir.
 • Özellikle ileri ve çok ileri derecede işitme kayıplı çocuklarının seslere tepkileri zamanla oluşmaktadır. Bu yüzden işitme cihazını takar takmaz seslere tepkileri belirgin olmayabilir. Bu durum işitme kaybının derecesi ve işitme cihazının kullanım süresine göre değişebilir. Evde çocuğunuzun işitmesini sürekli test etmek yerine, çocuğunuzla bol bol iletişim halinde olmalı ve dili doğal çevresinde kazandırmayı amaçlamalısınız.
 • İşitme cihazlarını düzenli kullanarak özel eğitim merkezlerinden işitsel sözel eğitim desteği almayı unutmayınız. İşitme kayıplarının birbirinden farklı olabileceğini ve çocuğunuzun işitsel gelişimini uzman kontrolünde düzenli aralıklarla takip etmeniz gerektiğini unutmayınız

Maxtone İstanbul Kadıköy İşitme Merkezi, Uzman Odyolog Muammer Gültekin

Maximum Görünmezlik

Şaşırtıcı derecede küçük boyutlar

Keşfet

Maximum Bağlantı

İşitme cihazlarınızla hayata bağlanın

Keşfet

Maximum
Şarj

Bu rahatlığı siz de yaşayın

Keşfet

Maximum
Hesaplı

Her cebe uygun çözüm

Keşfet
Gürüntüde anlama testi
Gürültüde anlamanızı test edin
Test Et
Ücretsiz Randevu Alın
Ücretsiz Randevu alın
Uzmanımız işitme testinizi yorumlasın
Uzmanımız İşitme
Testinizi Yorumlasın
Sgk katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır
SGK Katkısı ile
işitme cihazı nasıl alınır?
İncele
Size en yakın maxtone
Size En yakın Maxtone
Bul
maxtone

Türkiye'nin İşitme Merkezi

Yüksek teknoloji, yılları kapsayan

profesyonel hizmet ile tanışın.

En Yakın Maxtone

Hemen Ara

Whatsapp
En yakın Maxtone Size en yakın maxtone şubesi Whatsapp destek hattı Whatsapp destek hattı