Çift Taraflı İmplant Kullanıcısı Zeynep'in İşitme Yolculuğu

Nereden Nereye

Zeynep Korkmaz

Zeynep Korkmaz

Zeynep Korkmaz 17 yıl işitme cihazı kullandıktan sonra 2014 yılında çift taraflı koklear implant kullanıcısı oldu. Küçüklüğünden beri yılmadan çalışarak örnek bir öğrenci olmayı başaran Zeynep, şu an İstanbul Üniversitesi Odyoloji Bölümü öğrencisi. Tuttuğunu koparan, hayat dolu bu genç kız yaşadıklarını, işitme kaybını ve hedeflerini anlattı.

Küçüklüğümden beri hayalim kendim gibi insanlara yardım edebileceğim bir mesleğimin olmasıydı.
Zeynep Korkmaz

İşitme kaybım iki buçuk yaşımdayken fark edilmiş. Evin tek çocuğuydum o zamanlar. Vaktimin büyük kısmını evde annemle geçiriyordum. Konuşmam ise yaşıtlarımdan gerideymiş. Ailem de bunu evde tek çocuk olmama bağlayıp sosyalleşmem için kreşe göndermiş. Kreşte de öğretmenlerim arkamı
dönükken seslendiklerinde cevap vermediğimi fark edip odyo testi yaptırmamızı önermişler.

Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan tetkikler sonucu her iki kulağımda da ileri derecede işitme kaybı tespit edilmiş. Hemen işitme cihazı takılmış. Aynı zamanda da eğitime başlanmış. İki buçuk yaşımdan sekiz yaşıma kadar Hacettepe’de eğitim almışım. Bu süreci her ne kadar tam hatırlayamasam da annemin anlattığı kadarıyla zor bir süreç olduğunu biliyorum. Sabır gerektiren bir süreç. Annem o günleri anlatırken sanki on çocuk büyütmüş kadar olmuştum der.

Aklına takılan en büyük sorulardan biri yaşıtlarını takip edebilecek mi sorusuydu. O kadar emeğin karşılığında istediği olmuş. Normal okullara gittim hep ben. İlköğretimi birincilikle bitirdim, liseyi dereceyle kazandım ve oradan da dereceyle mezun oldum. Küçüklüğümden beri hayalim kendim gibi insanlara yardım edebileceğim bir mesleğimin olmasıydı. Üniversitede de bu yüzden kendimi bunun için şartlandırmıştım. Bu meslek de odyologluktu ve şimdi Odyoloji Bölümü’nde okuyorum, son sınıf öğrencisiyim.

Zeynep Korkmaz

Zeynep Korkmaz

İmplant Yolculuğu

Hacettepe Odyoloji ile bağlarım odyoloğumun vefatı üzerine koptu. İki buçuk yaşımdan on yedi yaşıma kadar Hacettepe’ye gidip geldim. On yedi yaşımdan üniversiteye gelene kadar hiçbir odyologla görüşmedim. Üniversiteye gelince de zaten kendimle ilgili bölümü kazanmıştım, her şeyi daha yakından takip edebilirdim. Üniversiteye başladığımda hocalarımdan işitmemi kontrol etmelerini rica ettim. Önceki kontrollerden bir farkı olmayacağını düşünüyordum. Bana koklear implant adayı olduğumu söylediklerinde epey şaşırmıştım. Ameliyat olacağım hiç aklıma gelmemişti. Ailemle paylaştım, tabi ki de en büyük destek onlardan geldi ve bu beni rahatlattı.


Zaten böyle zamanlarda aile çok önemli. İşin en önemli kısmı ise ameliyat sonrasıydı. Sonraki süreç zordu. Her şeye yeniden başlayacaktım, tıpkı küçüklüğümdeki gibi eğitim alacaktım. Yine evde annemle beraber çalışacaktık. İyi bir dinleyici ve iyi bir işitme cihazı kullanıcısı olduğum için avantajlı olduğumu söyledi hocalarım. İlk bir sene zorlanacağımı belirttiler. Ben de hepsine kendimi hazırlayıp ameliyatı kabul ettim. Ameliyata gayet moralim yerinde, hocalarıma güvenerek girdim. Dış parçam ilk takıldığında sesleri hemen anlayıp ayırt edemedim, dudak okudum. Kendimi ifade etmekte zorlandığım bu süreç biraz sıkıntılıydı ama neyse ki geçiciydi. Zamanla ayarlarım yenilendikçe ve verilen çalışmaları yaptıkça günlük hayata uyum sağlamaya başladım. Her şeyin yerli yerine oturması daha uzun sürede olacaktı.

Çift İmplant, Çift Şans
İlk ameliyatım 2014 Mart’ta yapıldı. İkinci ameliyat hayatımdaki en şanslı olaylardan biriydi benim için. İlk ameliyat tecrübemden dolayı, daha rahat atlatacağımı düşünerek kabul ettim. 2014 Temmuz’da da ikinci ameliyatımı oldum. Düşündüğüm gibi ilk ameliyata nazaran daha kolay geçti. İlk ameliyatımı sol kulaktan olmuştum ve sol kulağımda işitme cihazı kullanırken de algılamada, işitmede ciddi sıkıntılarım vardı. O yüzden adaptasyon sürecimde sol kulakta ciddi anlamda zorlanmıştım. İkinci ameliyatım ise sağ kulaktandı. Sağ kulağım sol kulağıma göre işitme cihazı kullanırken daha iyi durumda olduğu için, adaptasyon sürecinde o kadar zorlanmadım.

Çift taraflı Rondo kullanıyorum. İmplanttan sonra sesleri daha net algılamaya başladım. Hangi ses neye ya da kime ait daha net seçiyorum. Dudak okumam azaldı. Kısaca implantımdan gayet memnunum. Tabi ki bu sürece gelene kadar çok şeyler atlattım. Şimdi ise iki ameliyatın üzerinden de en az 1 yıl geçti. Bu yüzden her şey daha yerine oturdu. Geçirdiğim süreçte ailemin, hocalarımın katkısı büyük. 

Ayrıca gördüğünüz üzere ben implant kullanıcısı olarak normal işitenler gibi normal okullara gittim, gidiyorum da. Hatta mezun olup iş hayatına atılacağım. İş hayatıma atıldığımda da benim gibi olanlara hem odyolog olarak hem implant kullanıcısı olarak yardımcı olmaya çalışacağım.

 

Zeynep Korkmaz

Zeynep Korkmaz

Maximum Görünmezlik

Şaşırtıcı derecede küçük boyutlar

Keşfet

Maximum Bağlantı

İşitme cihazlarınızla hayata bağlanın

Keşfet

Maximum
Şarj

Bu rahatlığı siz de yaşayın

Keşfet

Maximum
Hesaplı

Her cebe uygun çözüm

Keşfet
Gürüntüde anlama testi
Gürültüde anlamanızı test edin
Test Et
Ücretsiz Randevu Alın
Ücretsiz Randevu alın
Uzmanımız işitme testinizi yorumlasın
Uzmanımız İşitme
Testinizi Yorumlasın
Sgk katkısı ile işitme cihazı nasıl alınır
SGK Katkısı ile
işitme cihazı nasıl alınır?
İncele
Size en yakın maxtone
Size En yakın Maxtone
Bul
maxtone

Türkiye'nin İşitme Merkezi

Yüksek teknoloji, yılları kapsayan

profesyonel hizmet ile tanışın.

En Yakın Maxtone

Hemen Ara

Whatsapp
En yakın Maxtone Size en yakın maxtone şubesi Whatsapp destek hattı Whatsapp destek hattı